4 czerwca 2020

Wakacje kredytowe w PKO BP

Wakacje kredytowe w PKO BP
Możliwość zawieszenia rat kredytów bankowych to jedno rozwiązań przygotowanych dla klientów banków w ramach Tarczy Antykryzysowej, opracowanej w związku z epidemią COVID-19. Na czym polegają wakacje kredytowe w PKO BP?

Jak działają wakacje kredytowe w PKO BP?

Klienci banku PKO BP mają możliwość zawieszenia spłaty nawet do 6 rat zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Wakacje kredytowe obejmują następujące produkty:

  • Pożyczki i kredyty gotówkowe,
  • Pożyczki i kredyty hipoteczne.

W przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych klient może wybrać, czy chce zawiesić tylko spłatę części kapitałowej, czy pełnej raty (kapitał i odsetki). W przypadku produktów hipotecznych odroczyć można wyłącznie spłatę pełnej raty (kapitałowej i odsetkowej).

Klient posiadający pożyczkę lub kredyt gotówkowy może również wybrać, czy chce skorzystać z wakacji kredytowych z wydłużeniem okresu kredytowania (o czas ich trwania), czy bez. Wydłużenie okresu kredytowania powoduje wzrost kwoty odsetek należnych do spłaty, zatem kredyt w efekcie będzie droższy.

Odroczenie spłaty rat pożyczek i kredytów hipotecznych odbywa się bez wydłużenia okresu kredytowania. Oznacza to, że po zakończeniu wakacji kredytowych, suma odroczonych rat zostanie równomiernie rozłożona na raty pozostałe do spłaty. W przypadku kredytów zaciągniętych niedawno, gdzie do spłaty pozostało jeszcze na przykład 20 lat, różnica może być niewielka, rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie, jednak jeśli koniec okresu kredytowania przypada na przykład za 5 lat, wysokość raty może znacznie wzrosnąć przekraczając Twoje możliwości finansowe. Warto to dokładnie przekalkulować i realnie ocenić swoje możliwości jeszcze przed złożeniem wniosku o wakacje kredytowe.

Pamiętaj, że w okresie zawieszenia spłaty, w dalszym ciągu i na dotychczasowych zasadach naliczane będą odsetki, a ich suma zostanie podzielona przez liczbę rat pozostałych do spłaty, dodatkowo zwiększając ich wysokość. Nadal również trzeba będzie co miesiąc płacić składki ubezpieczeniowe.

Kto nie może skorzystać z wakacji kredytowych w PKO BP?

Z wakacji kredytowych w PKO BP nie mogą skorzystać osoby, spłacające kredyty zaciągnięte w ramach programu „Rodzina na Swoim”, jeżeli nie skończył się jeszcze okres dopłat, a także klienci spłacający preferencyjne kredyty studenckie.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe BKO BP?

Zarówno złożenie jak i rozpatrzenie wniosku jest bezpłatne, a wniosek można złożyć przez Internet. W banku PKO BP można zawiesić spłatę nawet 6 kolejnych rat kredytu.

Aby zawiesić spłatę kredytu gotówkowego wystarczy złożyć jeden wniosek obejmujący cały ten okres. Jeżeli jednak chcesz odroczyć kredyt hipoteczny, bank wymaga oddzielnych wniosków na każdy miesiąc z osobna. Zatem odroczenie spłaty na 6 miesięcy, będzie wymagało od Ciebie złożenia 6 wniosków. Kluczowe jest zatem pilnowanie terminów. Żeby zawiesić najbliższą ratę musisz złożyć wniosek najpóźniej na 3 dni robocze przed terminem jej spłaty. Jeśli się spóźnisz, bank odroczy dopiero ratę wymaganą w kolejnym miesiącu, a najbliższą będziesz musiał/a zapłacić zgodnie z harmonogramem.

Jak wspomniano wyżej, wniosek o wakacje kredytowe możesz złożyć online – albo za pośrednictwem serwisu iPKO albo wypełniając wniosek dostępny na stronie banku.

Składanie wniosku o wakacje kredytowe w iPKO

Proces składania w iPKO wniosku o odroczenie spłaty kredytu hipotecznego wygląda następująco:

  1. Po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego iPKO, przejdź do zakładki Oferty i wnioski, a następnie wybierz kolejno:

Dyspozycje > Zaświadczenia > Nowa dyspozycja

  1. Wybierz rodzaj składanego wniosku. W tym celu z list rozwijanych wybierz kolejno:

Rodzaj wniosku: Dyspozycja

Kategoria: Dotycząca Kredytu Hipotecznego/Pożyczki Hipotecznej

Podkategoria: Zawieszenie spłaty raty (wakacje kredytowe)

  1. Otworzy Ci się formularz wniosku, na którym należy wybrać konkretny kredyt, który chcesz zawiesić.
  2. Na koniec wybierz drogę, jaką bank ma Cię poinformować o podjętej decyzji (SMS lub e-mail). Pamiętaj, że wpisany przez Ciebie numer telefonu musi zgadzać się z numerem posiadanym już przez bank.
  3. Potwierdź dyspozycję.

Rozpatrywanie wniosku rozpoczyna się od razu po jego otrzymaniu przez bank. Jeżeli z jakichkolwiek powodów zdecydujesz się anulować wniosek, możesz to zrobić, o ile nie upłynął jeszcze termin płatności pierwszej odroczonej raty. W celu cofnięcia dyspozycji skontaktuj się z bankiem telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 800 302 302.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Jeżeli bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek o odroczenie spłaty rat, informacja o tym, że korzystasz z wakacji kredytowych PKO BP zostanie przekazana do Biura Informacji Kredytowej, gdzie będzie widoczna dla wszystkich użytkowników, którzy będą chcieli Cię zweryfikować, w tym dla innych banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. BIK zapewnia jednak, że sam fakt korzystania z zawieszenia rat nie wpływa ani na ocenę punktową kredytobiorcy ani jego historię kredytową.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.6 / 5. Głosy 8

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x