30 marca 2021

Spłaciłeś pożyczkę przed czasem? Upomnij się o zwrot prowizji

Spłaciłeś pożyczkę przed czasem? Upomnij się o zwrot prowizji

Nie tylko klienci banków, ale również firm pożyczkowych mają prawo do odzyskania części prowizji po wcześniejszej spłacie pożyczki. Wyjaśniamy, ile wyniesie zwrot i jak się o niego ubiegać.

Każda pożyczka, w tym chwilówka, uzyskana przez konsumenta w firmie pozabankowej, podlega przepisom ustawy o kredycie konsumenckim. Ustawa z kolei stanowi, że po wcześniejszej spłacie zadłużenia konsument ma prawo do odzyskania części prowizji – proporcjonalnie za niewykorzystany okres trwania umowy kredytowej:

W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. 

(art. 49, ust. 1 Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim)

Powyższe oznacza, że osoba fizyczna, która zaciągnęła pożyczkę pozabankową, płacą od niej z góry prowizję, może po wcześniejszej spłacie tej pożyczki zgłosić się do pożyczkodawcy o zwrot części tej prowizji.

Jak obliczyć wysokość zwrotu?

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe powinny obliczać wysokość zwrotu prowizji w ten sam, przejrzysty dla konsumenta sposób, posługując się metodą liniową:

(zapłacona prowizja / liczba dni kalendarzowych umowy pożyczkowej)* liczba dni, o które skrócił się okres spłaty

By wyliczyć kwotę zwrotu, należy sprawdzić w umowie pożyczki wysokość zapłaconej z góry prowizji, a następnie podzielić tę kwotę przez liczbę dni kalendarzowych, przez które miała obowiązywać umowa. Wynik należy pomnożyć przez liczbę dni, o które umowa uległa skróceniu w wyniku wcześniejszej spłaty zadłużenia. Otrzymany iloczyn to kwota zwrotu prowizji, jaka należy się pożyczkobiorcy.

Jeśli chcesz szybko oszacować, ile pieniędzy z prowizji możesz otrzymać po spłacie pożyczki, możesz posłużyć się kalkulatorem zwrotu, zamieszczonym na stronie internetowej UOKiK-u: https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator/.

Jak się zgłosić po zwrot prowizji? Formalności

Chcąc odzyskać należną część prowizji, złóż pismo reklamacyjne do firmy pożyczkowej, która udzieliła ci finansowania. W piśmie zawrzyj wniosek o zwrot części poniesionych kosztów. Możesz posłużyć się w tym celu z gotowego formularza, udostępnionego w serwisie internetowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

By uniknąć ewentualnych problemów w odzyskaniu należności, powołaj się we wniosku na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sprawa C-383/18) oraz stanowisko Prezesa UOKiK-u.

Pamiętaj, we wniosku nie musisz zamieszczać dokładnej kwoty zwrotu, o który się ubiegasz. Jej wyliczeniem powinien się zająć pożyczkodawca.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x