Spis treści
Pożyczka na oświadczenie – co to znaczy?
Z bardzo wielu formalności, których trzeba dopełnić, aby otrzymać kredyt czy pożyczkę, słyną przede wszystkim tradycyjne banki. Z drugiej strony wiele firm, które oferują pożyczki pozabankowe, również odpowiednio się zabezpiecza. Nie wymagają one co prawda aż tylu dokumentów co banki, jednak aby zminimalizować ryzyko również nie poprzestają na sprawdzeniu dowodu osobistego klienta. Chyba że mówimy o tych, które oferują pożyczki na oświadczenie. W ich przypadku wystarczy bowiem jedynie podanie we wniosku o szybką gotówkę informacji, że pracujemy tutaj i tutaj i/lub osiągamy miesięcznie dochody takie i takie. Co zrozumiałe, przyspiesza to proces weryfikacji, a jeśli nasz wniosek zostanie zaakceptowany, również wpływ pieniędzy na nasze konto bankowe.
Czy pożyczkę na oświadczenie otrzyma każdy wnioskujący?
Mogłoby się wydawać, że firmy, które mają w swojej ofercie pożyczki na oświadczenie, ot tak rozdają pieniądze “na prawo i lewo”. Oczywiście tak nie jest. Podmioty te dysponują odpowiednimi narzędziami do tego, by osobę wnioskującą sprawdzić pod kątem wiarygodności kredytowej. Dopiero potem podejmują decyzję, czy udzielą jej pożyczki na oświadczenie czy też nie. Faktem jest, iż współczynnik odrzuceń w przypadku tego rodzaju zobowiązań jest stosunkowo niski, ale w żadnym wypadku nie oznacza to, że pieniądze otrzyma każdy, kto o nie zawnioskuje. Żaden podmiot nie zdecydowałby się na tak lekkomyślne zarządzanie środkami finansowymi, które posiada. I żaden tego nie robi.
Dla kogo pożyczka na oświadczenie?
Z uwagi na ograniczone do minimum formalności pożyczka na oświadczenie dobrze sprawdzi się w sytuacjach nagłych, gdy pieniądze potrzebne są nam naprawdę szybko. Może być też dobrym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy nie są w stanie udokumentować swoich dochodów, mimo że takowe otrzymują. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło również mogą oczywiście skorzystać z tego rodzaju pożyczki.
W jaki sposób weryfikowani są wnioskujący o pożyczki na oświadczenie?
Firmy pożyczkowe mają wypróbowane, a przy tym wyjątkowo skuteczne sposoby na to, by zweryfikować dane klienta. Jest to bardzo istotna kwestia, jako że najczęściej pożyczki na oświadczenie udzielane są w 100% online. Co za tym idzie, nawet dowód osobisty trafia do firmy pożyczkowej w postaci skanu. Łatwiej jest zatem dokument taki podrobić lub przesłać dowód osobisty innej osoby (na przykład skradziony). Co robią firmy pożyczkowe, aby skutecznie przeciwdziałać takim niecnym praktykom? Sprawdzają to wszystko, czego podrobić nie można.
Weryfikacja konta bankowego klienta
Posiadanie konta bankowego na własne imię i nazwisko to jeden z warunków otrzymania pożyczki na oświadczenie. Aby udowodnić, że na pewno należy ono do nas, firma pożyczkowa poprosi nas o wysłanie z niego przelewu weryfikacyjnego. Kwota jest symboliczna – zwykle wynosi od 1 grosza do 1 złotego. Wiele firm wprowadziło również udogodnienie w postaci systemów natychmiastowej weryfikacji konta bankowego, czemu służą na przykład rozwiązania w postaci Instantor czy Kontomatik. Nota bene pozwalają one przy okazji na szybką ocenę zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, a przy tym są w 100% bezpieczne. Firmy pożyczkowe decydują się na ich wykorzystanie również dlatego, że konto bankowe weryfikowane jest wówczas szybciej. Na przelew weryfikacyjny trzeba jednak poczekać, tymczasem klienci czekać nie chcą – im szybciej potrzeba gotówka trafi na ich konta, tym lepiej. Zwłaszcza w sytuacji, gdy naprawdę pożyczka potrzebna jest im na już.
Własny telefon komórkowy
Własny telefon komórkowy to kolejna metoda na to, by zweryfikować tożsamość klienta firmy, która oferuje pożyczki na oświadczenie. Wiele podmiotów o przyznaniu lub nieprzyznaniu pożyczki powiadamia pożyczkobiorcę za pomocą SMS-a. Często zdarza się również, że na podany we wniosku numer dzwoni konsultant z firmy pożyczkowej, aby potwierdzić wpisane w formularzu dane i ewentualnie zadać dodatkowe pytania dotyczące pożyczki na oświadczenie.
Weryfikacja klienta w bazach dłużników
Jeśli zdecydujemy się na wzięcie pożyczki na oświadczenie musimy pamiętać, że nie oznacza to, iż firma nie sprawdzi naszej historii kredytowej w popularnych bazach dłużników. Zrobi to prawie na pewno. O tym, które z baz zostaną sprawdzone, decyduje polityka wybranego pożyczkodawcy – zdarzają się chociażby pożyczki na oświadczenie bez BIK, a także takie, w przypadku których to właśnie ta baza będzie sprawdzana jako jedyna. ERIF, KRD czy BIG InfoMonitor to kolejne bazy, które firmy pożyczkowe chętnie biorą pod uwagę, weryfikując kondycję finansową swoich klientów. Piszemy o tym, jako że wiele osób błędnie sądzi, że pożyczka na oświadczenie to pożyczka, przy której firma jej udzielająca po prostu wierzy klientowi na słowo. Nic z tych rzeczy.
Pożyczka na oświadczenie przez Internet
Wnioskowanie o pożyczkę na oświadczenie przez Internet odbywa się bardzo podobnie, jak wnioskowanie o każdą inną pożyczkę pozabankową. Na początku ustalić musimy kwotę pożyczki, jaką jesteśmy zainteresowani oraz okres kredytowania. Obie te wartości z łatwością ustawimy na suwakach, które zwykle znajdują się na stronie głównej pożyczkodawcy. Następnie, po kliknięciu przycisku “Weź pożyczkę”, przeniesieni zostaniemy na podstronę z wnioskiem do wypełnienia.
Jak wygląda wniosek o pożyczkę na oświadczenie
Wniosek o pożyczkę na oświadczenie przez Internet również nie odbiega znacząco od tego, z jakim mamy do czynienia przy innych pożyczkach pozabankowych. W formularzu wpisać musimy swoje dane osobowe. Następnie poproszeni zostaniemy o podanie wysokości osiąganych przez nas dochodów, formy umowy o pracę oraz nazwy pracodawcy. Co jednak istotne, nie będziemy musieli załączać żadnych dokumentów dotyczących naszego zatrudnienia, takich jak chociażby kopia umowy czy zaświadczenie o zarobkach.
Czy wpisana we wniosku wysokość zarobków jest weryfikowana?
Zawyżenie swoich miesięcznych dochodów po to, by otrzymać wyższą kwotę pożyczki (lub by w ogóle ją otrzymać), może wydawać się kuszące. Trzeba mieć jednak na uwadze, że firma pożyczkowa nie musi, ale może zdecydować się na sprawdzenie, czy we wniosku o pożyczkę wpisaliśmy prawdziwe kwoty. Jak? Chociażby kontaktując się z naszym pracodawcą. Jeśli okaże się, że minęliśmy się z prawdą, może skutkować to natychmiastowym zerwaniem umowy pożyczki i koniecznością niezwłocznego zwrócenia całej pożyczonej przez nas kwoty.
Wygodny ranking pożyczek na oświadczenie
Jak już wspomnieliśmy, pożyczka na oświadczenie online oferowana jest tylko przez wybrane podmioty na rynku. Ich samodzielne znalezienie mogłoby okazać się dość czasochłonne, jako że firmy niekoniecznie chwalą się tym, iż umożliwiają wnioskowanie o szybką gotówkę na takich właśnie warunkach. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć zawierający pożyczki na oświadczenie ranking – zestawienie, w którym najlepsze oferty z rynku znalazły się w jednym miejscu. Jest ono stale uaktualniane – zarówno gdy zmienią się warunki którejś z obecnych w nim propozycji, jak i wówczas, gdy na rynku pojawi się propozycja wyjątkowo atrakcyjna (natychmiast pojawia się ona wtedy w naszym rankingu pożyczek na oświadczenie).