8 czerwca 2020

Kiedy dojdzie przelew zlecony w piątek, sobotę i niedzielę?

Kiedy dojdzie przelew zlecony w piątek, sobotę i niedzielę?
Wysyłając przelew na pewno zależy Ci na tym, aby dotarł do odbiorcy jak najszybciej. Przelewy międzybankowe realizowane są jednak tylko w dni robocze. Co w przypadku, gdy zbliża się weekend, a Ty pilnie musisz wysłać komuś pieniądze? Mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi.Termin i godzina księgowania przelewów przychodzących na koncie bankowym zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, czy nadawca przelewu posiada rachunek w tym samym banku, co odbiorca, czy w innym. Po drugie, od dnia i godziny złożenia dyspozycji. Po trzecie, od wybranego rodzaju przelewu – czy obok przelewu standardowego większość banków umożliwia bowiem dokonywanie przelewów natychmiastowych, a niektóre również szybkich przelewów na numer telefonu. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak zlecić przelew w piątek, sobotę i niedzielę, aby dotarł do odbiorcy jak najszybciej.

Kiedy dojdzie przelew wewnętrzny?

W przypadku przelewów wewnętrznych, czyli takich, gdzie zarówno konto nadawcy, jak i odbiorcy są prowadzone w tym samym banku, przelew jest realizowany od razu, a środki na koncie odbiorcy księgowane w ciągu kilku minut od chwili, gdy nadawca potwierdzi wysłanie przelewu. Dyspozycje wewnętrzne realizowane są przez całą dobę, we wszystkie dni tygodnia, zatem również w piątek, sobotę, niedzielę i święta.

Przelewy zewnętrzne a sesje rozliczeniowe Elixir

Wszystkie standardowe przelewy międzybankowe w Polsce realizowane są za pośrednictwem systemu rozliczeniowego Elixir, którego sesje odbywają się w ściśle określonych godzinach w dni robocze, zgodnie z harmonogramem:

  • I sesja Elixir – 9:30-10:30 (przetwarzanie, rozliczenie), 10:30-11:00 (rozrachunek),
  • II sesja Elixir – 13:30-14:30 (przetwarzanie, rozliczenie), 14:30-15:00 (rozrachunek),
  • III sesja Elixir – 16:00-17:00 (przetwarzanie, rozliczenie), 17:00-17:30 (rozrachunek).

Harmonogram ten obowiązuje we wszystkie dni robocze oprócz 24 grudnia i ostatniego dnia roboczego w roku, kiedy odbywa się tylko sesja I i II. Godziny sesji Elixir są takie same dla wszystkich banków, jednak każdy bank ma ustalone indywidualne godziny tzw. sesji wychodzących i przychodzących, które określają:

  • do której godziny nadawca musi zlecić przelew, żeby został rozliczony w danej sesji Elixir (sesje wychodzące),
  • o której godzinie księgowane są na koncie przelewy przychodzące rozliczone w danej sesji Elixir (sesje przychodzące).

Przelewy zwykłe międzybankowe nie są realizowane w weekendy i święta, przelew w sobotę lub w niedzielę, zostanie przetworzony dopiero po weekendzie.

Kiedy dojdzie przelew zlecony w piątek?

Planując wysłanie przelewu do innego banku w piątek, weź pod uwagę, że to ostatni dzień roboczy w tygodniu. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie przelewu standardowego, musisz zdążyć przed ostatnią sesją wychodzącą w swoim banku, aby przelew mógł zostać rozliczony jeszcze w tym samym dniu. Jeżeli wyślesz przelew zbyt późno, Twoje konto co prawda zostanie od razu obciążone kwotą przelewu, ale dojdzie on do odbiorcy dopiero w poniedziałek.

Przykład:

Jesteś klientem ING Banku Śląskiego. Harmonogram sesji wychodzących w Twoim banku to:

  • Sesja I – do godziny 8:10,
  • Sesja II – między 8:11 a 13:30,
  • Sesja III – między 11:31 a 14:30.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek? Zgodnie z powyższym, przelew wysłany o 8:00 rano zostanie rozliczony w I sesji Elixir, przelew z godziny 12:00 – w II sesji Elixir, a z 14:00 – w III sesji Elixir, natomiast każdy przelew wykonany po 14:30 trafi do systemu dopiero w następnym najbliższym dniu roboczym (czyli najszybciej w poniedziałek). Zatem jedynie przelewy wysłane przed godziną 14:30 mają szansę dojść do odbiorcy jeszcze w piątek. Każdy późniejszy przelew dopiero po weekendzie.

Jeżeli zależy Ci na czasie, a jest już po ostatniej sesji wychodzącej, możesz skorzystać z opcji alternatywnych udostępnianych przez Twój bank, czyli na przykład przelewu natychmiastowego lub przelewu BLIK na telefon.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w sobotę?

Ponieważ system Elixir nie rozlicza przelewów międzybankowych w weekendy, przelew zwykły zlecony w sobotę, dotrze do odbiorcy dopiero w poniedziałek (lub inny dzień roboczy, jeśli po niedzieli jest święto). Możesz jednak sprawdzić, czy Twój bank oferuje szybsze metody płatności, takie jak:

  • Przelew ekspresowy / natychmiastowy – realizowany w systemie Express Elixir lub Blue Cash, o ile oba banki (nadawcy i odbiorcy) w nim uczestniczą. Dyspozycja taka jest dodatkowo płatna, ale realizowana od razu po złożeniu zlecenia, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, we wszystkie dni w roku, gwarantując, że przelew w sobotę do odbiorcy również dojdzie w sobotę.
  • Przelew na telefon BLIK – obecnie dostępny tylko w kilku bankach, m.in. mBanku, Banku Millennium, ING Banku Śląskim i PKO BP. Jeśli oboje z odbiorcą przelewu macie konta w bankach realizujących tę usługę i korzystacie z ich aplikacji mobilnych, w formularzu przelewu wystarczy podać numer telefonu odbiorcy. Przelew BLIK jest bezpłatny i również natychmiastowy, realizowany w trybie 24 /7 /365.

Kiedy dojdzie przelew wysłany w niedzielę?

Przelewy zwykłe zlecone w niedzielę zostaną rozliczone i dostarczone do banku odbiorcy dopiero w najbliższym dniu roboczym. Zatem kiedy dojdzie przelew z niedzieli? Również najwcześniej w poniedziałek. Możesz go przyśpieszyć, składając dyspozycję przelewu natychmiastowego (Express Elixir lub Blue Cash) albo przelewu BLIK na telefon.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 4 / 5. Głosy 90

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x