27 stycznia 2020

Kiedy dojdzie przelew w PKO?

Kiedy dojdzie przelew w PKO?
Większość banków w Polsce korzysta z systemu w sesjach Elixir. Oznacza to, że każdy bank ma inne godziny przelewów wychodzących i przychodzących. Od tego, kiedy przelew PKO otrzymamy, zależy, o której druga strona wysłała pieniądze i w jakich godzinach odbywają się w jej banku transakcje wychodzące, a u nas – przychodzące.Mamy więc tutaj trzy czynniki, które trzeba sprawdzić, aby dowiedzieć się, kiedy przelew PKO BP dojdzie – godzina nadania przelewu, sesja wychodząca banku zlecającego przelew oraz sesja przychodząca banku, do którego przelew ma trafić.

Sesje przychodzące i wychodzące w banku PKO BP

Sesje przychodzące w banku PKO BP przypadają na następujące godziny:
I sesja ELIXIR – godzina 11:30
II sesja ELIXIR – godzina 15:10
III sesja ELIXIR – godzina 17:30

Sesji wychodzących w banku PKO BP natomiast można się spodziewać o:
I sesja ELIXIR – godzina 08:00
II sesja ELIXIR – godzina 11:45
III sesja ELIXIR – godzina 14:30

Mam konto w PKO BP – kiedy dojdzie przelew?

Aby zrozumieć zasady działania sesji Elixir, najlepiej posłużyć się przykładem. Mamy więc konto w banku PKO BP i załóżmy, iż czekamy na przelew na przykład z banku Alior Bank.

Jeśli ktoś nada do nas przelew o godzinie 11.00 z Alior Bank, w którym to banku przelewy wychodzą w następujących sesjach: 8.20, 12.20 i 15.20, to pieniądze zostaną przesłane kolejną pierwszą sesją Elixir. W przypadku nadania pieniędzy o godzinie 11 będzie to sesja o godzinie 12.20.

Jeśli posiadamy konto w banku PKO BP, oznacza to, iż przelewy przychodzą do nas w sesjach: 11.30, 15.10 oraz 17.30. To oznacza, że pieniądze nadane z banku Alior Bank o godzinie 11.00 i przesłane w sesji o 12.20 zostaną zaksięgowane na naszym koncie w banku PKO BP w pierwszej sesji przychodzącej, czyli w tym przypadku dopiero o godzinie 15.10.
Nie ma więc znaczenia, że nasza pierwsza sesja przychodząca w banku PKO BP przypada na godzinę 11.30, nawet jeśli pieniądze zostały nadane o 11.00, ponieważ przesłane z Alior Bank zostaną dopiero o 12.20 i nie ma innej możliwości – dojdą do nas dopiero na 15.10.

Mam konto w PKO BP – kiedy przelew PKO dojdzie do odbiorcy?

Na przykładzie tych samych dwóch banków można opisać odwrotną sytuację – tym razem my wysyłamy przelew z banku PKO BP o godzinie 11.00 do osoby, która ma konto w banku Alior Bank.

Wówczas należy spojrzeć na wychodzące sesje Elixir z banku PKO BP, które przypadają następująco na godzinę: 8.00, 11.45 oraz 14.30. Nasze pieniądze nadane o 11.00 zostaną więc przesłane dalej w pierwszej możliwej sesji Elixir w banku PKO BP, czyli o 11.45.

Natomiast sesje przychodzące w banku Alior Bank przypadają na następujące godziny: 11.00, 15.00 oraz 17.00. Łatwo więc się w analogiczny sposób domyślić, że pieniądze wysłane z banku PKO BP o 11.45 zostaną zaksięgowane na koncie w Alior Bank dopiero o godzinie 15.00.

Dlaczego warto wiedzieć o sesjach Elixir?

Jeśli zależy nam, aby pieniądze dotarły do kogoś w określonym czasie, warto zdawać sobie sprawę z sesji Elixir oraz zależnościach z nich wynikających między bankami. Zawsze warto nadawać przelewy w pierwszej w ciągu dnia sesji wychodzącej naszego banku. Wtedy mamy pewność, że trafią do odbiorcy najszybciej, jak to możliwe.

Z reguły pierwsza sesja w ciągu dnia przypada na okolice godziny 8 rano. W banku PKO BP będzie to dokładnie 8.00, więc pieniądze należy nadać odpowiednio wcześniej. Jeśli polecimy wysłanie pieniędzy pięć minut po godzinie ósmej, niestety zostaną one przesłane do odbiorcy dopiero w drugiej sesji Elixir, która, jak wspominaliśmy, przypada dopiero na godzinę 11.45.

Jeśli trudno nam zapamiętać godziny porannych sesji lub nie mamy możliwości tak wczesnego nadawania przelewów, możemy nadawać pieniądze poprzedniego dnia wieczorem, po ostatniej sesji Elixir, która z reguły przypada na okolice godziny 17, kiedy banki zamykają już swoje placówki. Wówczas nasze przelewy zostaną zrealizowane z samego rana, w pierwszej sesji Elixir w ciągu dnia.

Inne rodzaje przelewów – poza sesjami Elixir

Oczywiście sesje Elixir działają wyłącznie od poniedziałku do piątku w godzinach i dniach działalności banku. W weekendy oraz święta przelewy nie wychodzą z banków, ani do nich nie przychodzą. Wyjątek stanowią takie usługi jak przelewy natychmiastowe, SORBNET czy korzystanie z innych pośredników jak BlueMedia, czy PayU. Wówczas pieniądze zostaną natychmiastowo zaksięgowane na naszym koncie czy koncie odbiorcy – niezależnie od sesji Elixir. To rozwiązanie jest idealne, gdy koniecznie musimy nadać pieniądze, a jest aktualnie środek weekendu czy dłuższych świąt. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że są to usługi dodatkowo płatne, podczas gdy za przelewy w naszym banku z reguły nie płaci się nic lub można uznać je za sprawy groszowe.

Kalkulatory sesji

Jeśli nie mamy głowy do wyszukiwania sesji Elixir w poszczególnych bankach i porównywania między sobą godzin przelewów wychodzących i przychodzących, możemy po prostu skorzystać ze stworzonego w tym celu kalkulatora sesji. Wystarczy wpisać „kalkulator sesji” w wyszukiwarkę Google. Do kalkulatora należy wprowadzić trzy zmienne: godzinę nadania przelewu, bank nadający i bank odbiorczy. Otrzymamy wówczas jako wynik konkretną godzinę.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
4 lat temu

Nie wiedziałam, że istnieje kalkulator sesji. Zaoszczędziłby mi sporo nerwów w przeszłości

1
0
Would love your thoughts, please comment.x