8 czerwca 2020

Kiedy dojdzie przelew w Millenium?

Kiedy dojdzie przelew w Millenium?
Jesteś klientem Banku Millennium i zastanawiasz się, kiedy na Twoje konto wpłynie wypłata? A może to Ty wysłałeś środki i chcesz wiedzieć, kiedy do odbiorcy dojdzie Twój przelew? Podpowiadamy, jak określić termin wpływu środków na konto.

Rodzaje przelewów w Banku Millennium

Bank Millennium to jeden z najpopularniejszych i najnowocześniejszych banków działających w Polsce. Swoim klientom udostępnia szereg sposobów dokonywania płatności, w tym przelewy międzybankowe w PLN tradycyjne, przyśpieszone i przelewy BLIK na telefon.

Przelewy wewnętrzne, realizowane pomiędzy rachunkami prowadzonymi w Banku Millennium, realizowane są w trybie natychmiastowym. Środki są księgowane na koncie odbiorcy zaraz po tym, jak nadawca zatwierdzi dyspozycję przelewu. Tu nie ma wątpliwości, kiedy dojdzie przelew.

Przelewy międzybankowe w złotówkach mogą być realizowane w kilku trybach: standardowym, przyśpieszonym oraz jako przelewy BLIK na telefon.

Przelewy międzybankowe standardowe w walucie polskiej realizowane są systemie rozliczeniowym Elixir, do którego należą wszystkie instytucje finansowe w Polsce. System Elixir umożliwia dokonywanie transakcji przez osoby fizyczne, firmy oraz instytucje, w tym same banki. Rozliczenia międzybankowe odbywają się wyłącznie w dni robocze, w trzech sesjach:

  • Sesja I – od 9:30 do 11:00,
  • Sesja II – od 13:30 do 15:00,
  • Sesja III – od 16:00 do 17:30.

W tych z góry określonych przedziałach czasowych odbywa się kolejno: przetwarzanie, rozliczenie i rozrachunek transakcji międzybankowych. Wyjątkiem jest dzień 24 grudnia oraz ostatni dzień w roku, w których – mimo iż to dni robocze – zamiast 3 sesji, odbywają się tylko dwie pierwsze.

Godziny sesji Elixir są wspólne dla wszystkim banków, natomiast każdy bank indywidualnie ustala dla swoich przelewów godziny sesji wychodzących i przychodzących. To, kiedy przelew wyjdzie z banku nadawcy i dojdzie na konto Banku Millennium zależy od godzin sesji wychodzących w banku nadawcy, tego, w której sesji Elixir zostanie rozliczony oraz godzin sesji przychodzących w Millennium.

Przelewy międzybankowe natychmiastowe w walucie polskiej Bank Millennium realizuje m.in. w systemie Express Elixir. Za taki przelew Millennium pobiera dodatkową opłatę w wysokości 5 złotych (lub 10 zł w przypadku klientów biznesowych), ale środki trafiają na konto odbiorcy od razu po złożeniu dyspozycji przelewu. Podobnie działa to w drugą stronę, kiedy nadawca z innego banku przelewa środki „ekspresem” na konto w Banku Millennium. Tu również przelew zostanie zaksięgowany od razu. Warunek: oba banki muszą być uczestnikami systemu Express Elixir.

Kolejną opcją są przelewy BLIK na telefon, dostępne zarówno dla transakcji wewnętrznych jak i międzybankowych. Aby z nich skorzystać, zarówno nadawca jak i odbiorca przelewu muszą mieć konta w bankach, które ten typ transakcji udostępniają swoim klientom, a także posługiwać się aplikacją mobilną banku i mieć przypisany do konta bankowego swój numer telefonu. Obecnie przelewy BLIK na telefon udostępnia tylko kilka banków, a wśród nich właśnie Bank Millennium.

System jest bardzo prosty. W aplikacji mobilnej Banku Millennium wybierasz opcję „Wykonaj przelew” i możesz albo wpisać numer rachunku albo numer telefonu odbiorcy, oraz oczywiście kwotę przelewu. Po wpisaniu numeru telefonu, aplikacja sama „podpowie”, że składasz dyspozycję „Przelewu na telefon BLIK”. Kiedy dojdzie przelew z Millenium? Od razu, również w weekendy i święta. Maksymalna kwota jednego przelewu to 500 złotych i jest on bezpłatny. Analogicznie działa przelew BLIK przychodzący do Banku Millennium.

Godziny przelewów w Banku Millenium

Jak wspomniano we wcześniejszych akapitach, międzybankowe przelewy standardowe realizowane są tylko w dni robocze, w trzech sesjach przychodzących i wychodzących.

Sesje wychodzące określają najpóźniejszą godzinę, do której należy zlecić przelew, aby został przekazany do rozliczenia w danej sesji Elixir. W Banku Millennium sesje wychodzące odbywają się w godzinach:

  • Sesja I – do godziny 8:10,
  • Sesja II – do godziny 12:10,
  • Sesja III – do godziny 14:30.

Zgodnie z tym harmonogramem, przelew zlecony o godzinie 8:00 zostanie rozliczony w I sesji Elixir między 9:30 a 11:00, ale przelew zlecony o 8:20 zostanie wysłany dopiero w drugiej sesji wychodzącej i rozliczony w II sesji Elixir.

Sesje przychodzące to godziny, w których księgowane są w Banku Millennium przelewy przychodzące:

  • Sesja I – do godziny 12:00,
  • Sesja II – do godziny 15:30,
  • Sesja III – do godziny 17:15.

Zatem przelew przychodzący z innego banku, rozliczony w I sesji Elixir o 9:30 – 11:00, zostanie zaksięgowany na koncie w Banku Millenium około godziny 12:00.

UWAGA: Jeżeli przelew zostanie zlecony z banku odbiorcy w piątek (lub w dzień roboczy poprzedzający dzień wolny od pracy) po terminie ostatniej sesji wychodzącej w tym dniu, to do Banku Millennium zostanie wysłany i dojdzie dopiero w poniedziałek (lub inny najbliższy dzień roboczy). Szczególnie ostrożnie należy więc planować przelewy w okolicach weekendów i świąt. Jeżeli zależy Ci na tym, aby środki trafiły na Twoje konto jak najszybciej, poproś odbiorcę o skorzystanie z przelewu BLIK na telefon lub przelewu ekspresowego. Wtedy nie musisz zastanawiać się, kiedy dojdzie przelew w Millennium, bo otrzymasz go od razu.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.6 / 5. Głosy 55

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x