23 kwietnia 2020

Jak zamknąć konto w banku Santander? Poradnik

Jak zamknąć konto w banku Santander? Poradnik
Posiadasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku Santander, ale znalazłeś lepszą ofertę u konkurencji i chcesz przenieść środki? Przeczytaj, jak zamknąć konto osobiste w Santander Bank Polska.

Wiele ofert, wiele możliwości

Mnogość ofert rachunków osobistych na polskim rynku może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej doświadczonych konsumentów. Banki prześcigają się w oferowaniu kolejnych ulepszeń, ułatwień i promocji, aby pozyskać nowych klientów dla swoich usług. Jeżeli wypatrzyłaś/eś atrakcyjną ofertę dla siebie, a nie potrzebujesz kilku kont osobistych, te nieużywane warto pozamykać, aby nie narażać się na koszty związane z dalszym utrzymywaniem rachunku przez bank. Z tego artykułu dowiesz się, jak zamknąć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w Santander Bank Polska.

Likwidacja konta w Santander Bank Polska

Klienci banku Santander mogą wypowiedzieć umowę rachunku bankowego na trzy sposoby:

  • Telefonicznie podczas rozmowy z konsultantem infolinii,
  • Osobiście podczas wizyty w oddziale banku,
  • Przesyłając wypowiedzenie umowy pocztą na adres banku.

Zamknięcie konta w Santander. Jak to zrobić?

Poniżej opisujemy, w jaki sposób zamknąć konto na każdy z trzech wymienionych sposobów.

Jak zamknąć konto przez telefon?

W celu złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku bankowego telefonicznie należy skontaktować się z infolinią Banku Santander, dostępną pod numerem 1 9999 (dla klientów w Polsce) lub + 48 61 81 1 9999 (dla klientów dzwoniących z zagranicy). Infolinia czynna jest przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Koszt połączenia jest zgodny z taryfą danego operatora.

Po połączeniu z konsultantem, najlepiej od razu poprosić o przekierowanie do działu zajmującego się likwidacją kont. Pracownik banku jest zobowiązany do przeprowadzenia weryfikacji tożsamości dzwoniącego klienta, dlatego warto mieć pod ręką swój dowód osobisty, numer klienta, hasło oraz wszelkie inne dane, które mogą się przydać podczas odpowiadania na pytania weryfikacyjne. Najprawdopodobniej zostaniesz też poproszony o podanie powodu, dla którego chcesz zrezygnować z usług banku.

Jak zamknąć konto w oddziale?

W celu osobistego wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w banku Santander wystarczy udać się do najbliższej placówki banku, zabierając ze sobą dowód osobisty oraz numer rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki z zamykanego konta.

Pracownik banku sam sporządza i drukuje klientowi dokument wypowiedzenia umowy. Po upewnieniu się, że dane wpisane we wniosku są prawidłowe, wystarczy złożyć pod nimi własnoręczny podpis i oddać dokument doradcy. Ważne: Twój podpis na wniosku musi zgadzać się wzorem podpisu posiadanym przez bank.

W tym wypadku również możesz zostać poproszony o podanie powodu rezygnacji z usług.

Pamiętaj, aby poprosić pracownika banku o potwierdzenie zamknięcia rachunku. Może się przydać w przyszłości, jeśli okaże się, że mimo złożonej dyspozycji, z jakichś powodów konto nadal jest aktywne i pobierane są opłaty.

Jak zamknąć konto korespondencyjnie?

Likwidacja konta prowadzonego przez Santander Bank Polska za pośrednictwem poczty wymaga nie tylko przygotowania pisemnego wypowiedzenia umowy, ale też wizyty u notariusza. Bank wymaga bowiem, aby autentyczność podpisu oraz przesyłanych dokumentów została potwierdzona notarialnie. W przeciwnym wypadku nie przyjmie wypowiedzenia umowy i konto nie zostanie zamknięte.

We wniosku o zamknięcie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego należy zamieścić następujące informacje:

  • Aktualną datę i miejscowość,
  • Dane osobowe właściciela konta: imię i nazwisko, PESEL, numer i serię dowodu osobistego, a także adres i numer telefonu,
  • Numer rachunku, który wnioskodawca chce zamknąć,
  • Numer rachunku, na który mają zostać przelane środki, które na dzień zamknięcia konta, będą się jeszcze na nim znajdować,
  • Prośbę o usunięcie danych osobowych z banku po zakończeniu umowy (jeśli nie mamy w nim więcej produktów i przestaniemy być klientem).

Ta forma wypowiadania umowy jest w banku Santander najbardziej kłopotliwa – do kosztu notariusza trzeba doliczyć jeszcze koszty samej przesyłki, znacznie wydłuża to również czas składania dyspozycji i w większości przypadków zwyczajnie się nie opłaca.

Dodatkowe informacje

Rozważając złożenie dyspozycji zamknięcia rachunku bankowego pamiętaj, że bank nie zamknie konta, na którym jest debet. Upewnij się, że przed upływem okresu wypowiedzenia umowy, zdołasz go spłacić. Ujemne saldo na rachunku może się też pojawić w wyniku naliczenia na przykład prowizji za prowadzenie konta w czasie, gdy wypłaciliśmy już z niego wszystkie środki.

Przy okazji likwidacji konta w Santander Bank Polska pamiętaj też o zamknięciu wszystkich kart do rachunku, a także o wycofaniu zgód marketingowych. Wypowiedzenie umowy o kartę debetową możesz złożyć zdalnie: na infolinii, w serwisie transakcyjnym lub u doradcy online.

Zamknięcie rachunku bankowego nastąpi po upływie 30-dniowego okresu wypowiedzenia.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.6 / 5. Głosy 20

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x