4 czerwca 2020

Czy można i jak cofnąć lub anulować przelew bankowy?

Czy można i jak cofnąć lub anulować przelew bankowy?
Po potwierdzeniu przelewu okazało się, że został wysłany na niewłaściwe konto? A może w roztargnieniu wpisałeś złe dane odbiorcy lub nieprawidłową kwotę? Nie panikuj. Jeśli od potwierdzenia operacji nie minęło dużo czasu, masz szansę cofnąć przelew i odzyskać środki.

Pomyłki się zdarzają…

Współczesny człowiek żyje aktywnie, robi zakupy, zamawia usługi, rezerwuje hotele, kupuje bilety na wydarzenia. Wiele z tych czynności wykonuje online, wiele na raz, na przerwie w pracy, w pośpiechu. W codziennym rozgardiaszu nietrudno o pomyłki, również finansowe, wśród których błędnie wykonane przelewy nie należą do rzadkości. O ile na podanie nieprawidłowych danych odbiorcy można przymknąć oko, jeśli numer konta był poprawny, to już jedna błędnie przepisana cyferka w numerze rachunku odbiorcy sprawia, że środki mogą nie trafić, tam gdzie byśmy chcieli. Jeśli w błędnie wpisanym numerze konta nie będzie się zgadzać suma kontrolna, bank wyświetli informację, że numer jest niepoprawny. Jeśli jednak okaże się, że rachunek o takim numerze faktycznie istnieje, dyspozycja zostanie przyjęta. Nieco mniej problematyczne są pomyłki w kwocie, jeśli wpisana przez Ciebie kwota przelewu jest niższa niż powinna, zawsze możesz wysłać drugi przelew z wyrównaniem. Jeśli omyłkowo przelałeś zbyt dużo, pozostaje skontaktować się z odbiorcą i poprosić o zwrot nadwyżki.

Jeśli samodzielnie wychwycisz błąd tuż po zatwierdzeniu zlecenia przelewu, istnieje jeszcze duża szansa na anulowanie złożonej dyspozycji. Jednak co jeśli pieniądze już dawno opuściły Twój bank i powędrowały na konto nieznanego odbiorcy? W takim przypadku niestety niezbędne będzie zwrócenie się o pomoc do banku, co z kolei może się wiązać z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Czy można cofnąć przelew?

W większości banków anulowanie przelewu jest możliwe jedynie w przypadku, gdy środki jeszcze nie zostały przekazane do przetworzenia w międzybankowym systemie rozliczeniowym Elixir. Przelew już zrealizowany, który jeszcze nie trafił do systemu Elixir wycofasz m.in. w PKO Banku Polskim, mBanku, BOŚ Banku, City Handlowym, czy Credit Agricole. Niektóre banki zgadzają się na anulowanie wyłącznie zleceń stałych lub złożonych z datą przyszłą, są wśród nich m.in. Bank Millennium i Santander Bank Polska. Jeszcze inne w ogóle nie dają klientom takiej możliwości.

Jeżeli jednak należysz do szczęśliwców, który mogą skorzystać z opcji cofnięcia przelewu, w zależności od banku możesz to zrobić samodzielnie z poziomu systemu transakcyjnego, kontaktując telefonicznie się z biurem obsługi klienta lub podczas osobistej wizyty w oddziale.

Jak anulować przelew w iPKO?

Jak cofnąć przelew w PKO BP? Anulowanie przelewu międzybankowego w PKO BP jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy środki nie zostały jeszcze przekazane do systemu rozliczeniowego Elixir. Można tego dokonać podczas osobistej wizyty w placówce banku. Jeżeli jako klient PKO BP odkryjesz, że zatwierdziłeś wysłanie przelewu na nieprawidłowy numer konta, jak najszybciej udaj się do najbliższego oddziału. W takiej sytuacji bank nie pobiera opłat za zwrot środków na Twoje konto.

Jeżeli przelew został już wysłany do przetworzenia w systemie Elixir, pozostaje Ci złożenie reklamacji do banku, w którym posiada konto odbiorca przelewu. Jeżeli bank uzna reklamację, środki zostaną zwrócone na Twoje konto. W tym przypadku jednak musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jak anulować przelew w mBank?

Po złożeniu dyspozycji przelewu na niewłaściwy rachunek, jak najszybciej zgłoś bankowi popełniony błąd. Jak cofnąć przelew w mBanku? Jeśli przelew nie został jeszcze przekazany do rozliczeń Elixir, możesz go anulować samodzielnie w systemie transakcyjnym lub dzwoniąc pod numer infolinii. Jeśli jest już na to za późno, zgłoś pomyłkę na infolinii lub udając się do placówki mBanku. W ciągu 3 dni roboczych od dnia Twojego zgłoszenia, bank poinformuje odbiorcę przelewu o konieczności zwrotu Twoich pieniędzy. Odbiorca ma obowiązek ich zwrócenia w ciągu miesiąca od dnia, w którym zgłoszona została błędna transakcja. Zwrócone pieniądze najpierw trafią na specjalnie utworzony w tym celu techniczny rachunek powierniczy, a następnie na Twoje konto. Jeśli odbiorca nie będzie chciał dobrowolnie zwrócić Twoich pieniędzy, bank ma obowiązek przekazać Ci jego dane, które będziesz mógł wykorzystać podając go do sądu. Za zwrot błędnie przelanych środków mBank nie pobiera dodatkowych opłat.

Jak anulować przelew w Santander?

Klienci Santander Bank Polska mogą anulować wyłącznie przelewy złożone z datą przyszłą i to wyłącznie do dnia, poprzedzającego ustaloną datę jego realizacji. Jeżeli zlecasz przelew bez ustawionej konkretnej daty, zostaje on wysłany do przetworzenia od razu po zatwierdzeniu złożenia dyspozycji.

Jak cofnąć przelew w Santanderze? Wniosek o anulowanie przelewu możesz złożyć dzwoniąc do biura obsługi klienta oraz w oddziale banku. Santander Bank Polska pobiera za to jednak opłatę w wysokości 25 złotych.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 2.5 / 5. Głosy 46

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x