3 kwietnia 2020

Ile trwa zdjęcie blokady z konta bankowego?

Ile trwa zdjęcie blokady z konta bankowego?

Blokada rachunku bankowego może postawić Cię w bardzo niekomfortowej sytuacji. Przeczytaj, z jakich powodów bank może zabezpieczyć Twoje pieniądze oraz jak długo trwa zdjęcie blokady. Powodów blokady konta może być wiele – niezapłacone mandaty, alimenty, raty kredytów. Zabezpieczenie środków na rachunku może być efektem prowadzonego postępowania komorniczego, ale nie tylko. Zdarzają się też sytuacje blokowania kont firmowych tuż po rozpoczęciu kontroli skarbowej, niejako prewencyjnie. Bez względu na przyczynę blokady, brak możliwości dysponowania własnymi pieniędzmi jest dotkliwy zarówno dla osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Rzadko zdarza się, żeby blokada konta pojawiła się niespodziewanie. Bank może bowiem zablokować rachunek klienta wyłącznie na wniosek organu egzekucyjnego. Z wnioskiem o blokadę może wystąpić m.in. urząd skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Izba Celna, komornik, czy urząd miasta. Jeżeli więc toczy się wobec Ciebie postępowanie administracyjne, skarbowe lub masz niespłacone długi, o które zaczyna się upominać komornik, możesz spodziewać się zajęcia środków. Co ważne: bank nie ma obowiązku informować Cię o blokadzie konta. Taką informację przekazuje instytucja, na rzecz której zabezpieczenie zostało dokonane. Aby mieć pewność, że taka informacja do Ciebie dotrze, zadbaj o to, by wszelkie instytucje dysponowały Twoim aktualnym adresem korespondencyjnym.

Podstawę prawną dla zajęcia rachunków bankowych stanowią: Kodeks Postępowania Cywilnego oraz Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jak długo trwa zdjęcie blokady z konta?

Jeżeli Twój rachunek został zajęty z powodów opisanych we wstępie, nie masz możliwości odblokowania go za pośrednictwem banku. W celu zdjęcia zabezpieczenia z Twoich środków musisz zwrócić się bezpośrednio do organu, który wydał decyzję o zajęciu konta. Warunkiem zdjęcia blokady na pewno będzie uregulowanie zaległych należności, lub przynajmniej zawarcie porozumienia w sprawie sposobu ich uregulowania, np. płatność w ratach.

Ile zatem trwa zdjęcie blokady z konta bankowego? Samo spłacenie zadłużenia nie wystarczy do odblokowania środków. W  Twoim interesie leży dopilnowanie, by po pozytywnym załatwieniu Twojej sprawy, urząd (lub komornik) dostarczył do Twojego banku oficjalne pismo zezwalające na uwolnienie środków. Dopóki bank nie otrzyma tego dokumentu, blokada będzie kontynuowana. Warto więc działać od razu po zauważeniu blokady.

UWAGA: Zgodnie z prawem bakowym, nawet w przypadku egzekucji komorniczej, istnieje tzw. kwota wolna od zajęcia. Bank nie może zabezpieczyć Ci wszystkich środków na rachunku, a jedynie nadwyżkę ponad tą kwotę, która wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 2 600 zł brutto). Mimo to zdarza się, że bank zabezpiecza wszystkie środki. W takiej sytuacji należy złożyć w banku wniosek o wypłacenie kwoty wolnej od zajęcia. Jeśli jednak bank otrzyma z Urzędu skarbowego informację, że kwota została wypłacona już dłużnikowi w innym banku, może odrzucić wniosek.

Blokada dostępu do konta bankowego

Inną przyczyną utraty dostępu do środków na rachunku bankowym, jest zablokowanie klientowi zdalnych kanałów dostępu do konta. Pieniądze są wtedy cały czas dostępne na koncie, jednak czasowo nie możesz nimi swobodnie dysponować. W większości banków może się tak zdarzyć na przykład w sytuacji, gdy logując się do serwisu transakcyjnego online, trzykrotnie wpiszesz złe hasło. Zazwyczaj dostęp do konta można odblokować telefonicznie poprzez kontakt z biurem obsługi klienta banku. Po pozytywnej weryfikacji Twojej tożsamości bank prześle Ci mailem lub SMS-em nowe, zwykle tymczasowe dane do logowania. Jak długo trwa zdjęcie blokady z konta w tym przypadku? Tylko kilka minut.

Istnieją jednak banki o podwyższonym poziomie zabezpieczeń, które oprócz kilkustopniowej weryfikacji klienta logującego się do serwisu transakcyjnego, wymagają dodatkowej autoryzacji składanych online dyspozycji takich jak przelewy do innego banku. Autoryzacja ta może polegać m.in. na konieczności telefonicznego potwierdzenia złożonej dyspozycji, podczas którego zadawane są dodatkowe pytania weryfikujące tożsamość klienta. Nieprawidłowa odpowiedź na którekolwiek z nich skutkuje nie tylko anulowaniem przelewu, ale też zablokowaniem wszystkich zdalnych kanałów dostępu do konta, łącznie z telefonicznym. W celu odblokowania konta trzeba osobiście pofatygować się do oddziału banku, w którym rachunek został otwarty. Zdjęcie blokady w tym przypadku jest bardziej kłopotliwe.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3.5 / 5. Głosy 42

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Inline Feedbacks
View all comments
Natasza
3 lat temu

Witam! Dnia 6.01.2021 komornik zablokowała konto w banku. Poszło też pismo do firmy o zajęciu pensji. Kwota zadłużenia została dwukrotnie pobrana. Księgowa z pensji przelała pieniądze do komornika, reszta pensji poszła na konto i po raz drugi wtedy została kwota pobrana. Konto na minusie. Bank już ściga o ratę pożyczki która była pokrywana z pensji. Do komornika nie można się dodzwonić. Dziś tj 11.02.2021 konto dalej zablokowane. Co dalej?

Janek
3 lat temu

Polecam Niemiecki Bank N26.
Bardzo szybkie założenie konta online.
Konto na polski adres (bez meldunku).
Weryfikacja poprzez zdjęcie dowodu osobistego.
Darmowe transakcje płatnicze kartą w każdej walucie na całym świecie.
Przezroczysta karta płatnicza MasterCard Przychodzi całkowicie za darmo.
Konto bezpieczne od zajęć egzekucyjnych.
Opłaty miesięczne: brak.
Za każdego poleconego otrzymacie 5 Euro.
Konto można założyć przez aplikacje N26.

Jeśli coś pomogłem to przy założeniu proszę wpisać kod promocyjny:
jano6078 Pozdrawiam.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x