Spis treści
Na ratunek w potrzebie – pożyczka na oświadczenie
W życiu mogą zdarzyć się rozmaite nieprzewidziane sytuacje wiążące się z nieplanowanymi wydatkami – zepsuty samochód, zgubiony laptop, nagła choroba lub nadarzająca się okazja, z której szkoda byłoby nie skorzystać. Pieniądze na ich pokrycie najlepiej byłoby mieć z oszczędności, ale co jeśli oszczędności nie wystarczą albo nie chcesz się ich pozbywać?
W obliczu nieprzewidzianych wydatków, z pomocą może przyjść kredyt lub pożyczka gotówkowa. Jej uzyskanie w banku często jednak związane jest z koniecznością spełnienia pewnych warunków – trzeba poprosić pracodawcę o wystawienie zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, co może trwać kilka dni, a potem jeszcze dostarczyć je do banku i poczekać, aż bank je zweryfikuje, by podjąć decyzję kredytową. Co zrobić w przypadku, kiedy liczy się każda minuta i nie masz czasu na załatwianie tylu formalności? Albo jeśli nie pracujesz na umowie o pracę, za to utrzymujesz się ze zleceń, umów o dzieło, wynajmu mieszkania lub Twoje dochody są nieregularne? Uzyskanie akceptowalnego przez banki zaświadczenia o zarobkach w takiej sytuacji może być trudne, a nawet okazać się niemożliwe. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli akurat straciłeś/aś pracę i pilnie potrzebujesz środków na pokrycie bieżących wydatków, zanim znajdziesz nowe zatrudnienie. We wszystkich awaryjnych sytuacjach, rozwiązaniem może być pożyczka na oświadczenie.
Co to jest pożyczka na oświadczenie?
Co to znaczy pożyczka na oświadczenie? Jest to najprościej mówiąc pożyczka, do której uzyskania wystarczy własnoręcznie sporządzone przez wnioskodawcę oświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów. Nie trzeba zatem dołączać do wniosku kredytowego ostemplowanych zaświadczeń od pracodawcy, co znacznie ułatwia i skraca proces weryfikacji wniosku, a zatem i przyznawania środków. Dzięki temu pieniądze mogą trafić na Twoje konto nawet w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.
Ważne: Deklarowana w oświadczeniu kwota zarobków musi zgadzać się ze stanem faktycznym, firma pożyczkowa może bowiem ją zweryfikować.
Jak weryfikuje się wnioskodawcę?
Pożyczka na oświadczenie przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które potrzebują szybkiej pożyczki przy minimum formalności oraz tych, którzy nie są w stanie udokumentować swoich dochodów zaświadczeniem od pracodawcy, ponieważ pracują na własny rachunek, na przykład jako freelancerzy. Minimum formalności nie oznacza jednak, że klient w żaden sposób nie będzie weryfikowany. Wnioskując o pożyczkę zobowiązany jest przede wszystkim do przedstawienia swojego dowodu tożsamości. W przypadku ubiegania się o pożyczkę online, należy przesłać skan dokumentu.
Ponieważ drogą internetową stosunkowo łatwo jest podrobić dokumenty rzekomego wnioskodawcy albo wysłać dokumenty kradzione i uzyskać pożyczkę na dane nieświadomej ofiary, firmy pożyczkowe weryfikują też konto bankowe klienta. Musi być ono założone na imię i nazwisko osoby ubiegającej się o pożyczkę. Wymagane jest również wykonanie przelewu weryfikacyjnego z podanego numeru konta na rzecz firmy pożyczkowej, na symboliczną kwotę od 0,01 do 1 złotego. Część firm pożyczkowych korzysta z systemów natychmiastowej weryfikacji konta bankowego, które przy okazji pozwalają ocenić zdolność kredytową wnioskodawcy.
Inną, choć mniej pewną, metodą weryfikacji tożsamości klienta jest sprawdzenie jego numeru telefonu. Pracownik firmy pożyczkowej może zadzwonić pod podany numer, aby potwierdzić dane z wniosku kredytowego.
W zależności od polityki firmy pożyczkowej, może ona również zweryfikować wiarygodność wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej i w bazach dłużników, takich jak BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów czy ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Nie wszystkie firmy to robią, ale trzeba liczyć się z taką możliwością. Pożyczkodawca chce mieć pewność, że klient będzie wypłacalny.
Gdzie otrzymasz pożyczkę na oświadczenie?
Udzielaniem pożyczek na oświadczenie zajmują się pozabankowe firmy pożyczkowe. Jest ich na polskim rynku bardzo dużo, dlatego poszukując oferty dla siebie, warto zweryfikować, czy wybrana firma działa zgodnie z prawem oraz może pochwalić się dobrą reputacją.
Na stronie internetowej pożyczkodawcy powinny znajdować się dane rejestrowe oraz kontaktowe firmy. Pożyczkodawca musi być wpisany do rejestru firm, którym Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) udzieliła zgody na udzielanie pożyczek. Jeśli firma nie widnieje w rejestrze, należy omijać ją szerokim łukiem.
Aby ułatwić sobie poszukiwania, warto skorzystać z naszej porównywarki pożyczek na oświadczenie. W rankingu tym przedstawione są oferty wyłącznie sprawdzonych i rzetelnych firm pożyczkowych, których warunki możesz w łatwy sposób porównać i szybko wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.