28 lutego 2020

Co to jest lokata bankowa?

Co to jest lokata bankowa?

Posiadając dodatkową gotówkę, można ją wpłacić do banku na lokatę. To doskonały sposób na to, żeby jej od razu nie wydać. Oprócz tego w ten prosty sposób będzie jeszcze można na niej dodatkowo zarobić.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa, nazywana również lokatą terminową, to taki produkt, który powstaje w następstwie wpłacenia do banku określonej sumy pieniędzy na wcześniej ustalony procent oraz czas. Można również powiedzieć, iż jest to specjalny rodzaj depozytu bankowego, który został wyposażony w cechy typowe dla produktu oszczędnościowego.

Lokata powstaje zawsze na podstawie pisemnej umowy pomiędzy bankiem a klientem, który zdecydował się na jego usługi. Zysk powstaje w tym wypadku z odsetek – im dłużej trwa dana lokata, tym więcej można na niej zarobić. Oczywiście, jeśli w trakcie jej obowiązywania nagle się nie zmieni zdania i nie zechce podjąć tych wpłaconych tam wcześniej środków pieniężnych.

Główne cechy lokat bankowych to:

• stałe albo zmienne oprocentowania (zgodne z zapisami w danej umowie, którą podpisuje się z bankiem),
• zyski podlegające opodatkowaniu (podatek, który trzeba w tym wypadku uiścić, dotyczy zysków kapitałowych),
• wcześniej ustalony termin jej obowiązywania,
• z góry znana stopa zwrotu z danego rodzaju inwestycji,
• bezpieczny sposób na zaoszczędzenie dodatkowych środków.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat lokat bankowych?

Przede wszystkim to pewny sposób na oszczędzanie. Można powiedzieć, że jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy boją się ryzyka. Lokaty są tak bezpieczne przede wszystkim dlatego, że zostały one objęte pieczą oraz ochroną ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

W ich przypadku oprocentowanie nie jest zbyt wysokie, dlatego najpierw należy porównać ze sobą wszystkie dostępne obecnie tego rodzaju oferty i dopiero później podjąć ostateczną decyzję – na jak długo i gdzie wpłaci się swoje fundusze.

Warto również wiedzieć, że taki zysk z lokat został objęty specjalnym podatkiem. Jest to podatek od zysków z danego kapitału. W języku potocznym funkcjonuje on pod nazwą „podatku Belki”. Jego wysokość to 19% od odsetek z lokaty. Jest on pobierany w sposób automatyczny z konta danego klienta. W ten prosty sposób nikt nie może go uniknąć i wszyscy decydujący się na lokaty bankowe, muszą go zapłacić.
Szukając dla siebie korzystnej lokaty, należy mieć na uwadze fakt, że bardzo często internetowe kalkulatory odsetek, które zachęcają do skorzystania z takich form oszczędzania, całkowicie pomijają podatek Belki, który każdy będzie musiał zapłacić. Jeśli więc jakaś oferta będzie się nawet początkowo wydawała bardzo korzystna, najpierw warto dopytać w danej placówce bankowej, czy obejmuje ona wszystkie koszty, jakie w jej przypadku trzeba będzie ponieść.

Aktualnie oprocentowanie w przypadku lokat terminowych oscyluje wokół poziomu inflacji, w niewielkim stopniu jest ono od niego wyższe. Warto śledzić to, jak się zmienia, bo poniżej progu inflacji tego rodzaju forma oszczędzania w ogóle przestaje być opłacalna.

Banki oferują dwa rodzaje oprocentowania lokat: stałe i zmienne. Każde z nich ma swoje dobre i złe strony. O szczegóły z nimi związane zawsze warto pytać konsultanta danej placówki bankowej. W końcu to on, ze względu na swoje doświadczenie oraz wykształcenie zawodowe, będzie się najlepiej w tego rodzaju kwestiach orientował.

Jakie możemy wyróżnić lokaty w bankach?

Najczęściej można się spotkać z lokatami terminowymi, które umożliwiają zarabianie w konkretnych przedziałach czasowych. Uwzględniając tego rodzaju kryterium podziału, można wyróżnić następujące rodzaje lokat: dwuletnie, roczne, półroczne, 3-miesięczne, dwumiesięczne, miesięczne, nocne albo jednodniowe.

Wszystkie lokaty, które obowiązują dłużej niż rok, określane są mianem długoterminowych, a te, które trwają krócej, nazwano krótkoterminowymi. Oprócz tego warto również wiedzieć, że lokaty można również podzielić na kilka różnych grup. Wśród nich wyróżniamy:

• lokaty negocjowane – w tym wypadku można próbować wynegocjować dla siebie korzystne oprocentowanie takiej lokaty,
• lokaty automatyczne – bank zakłada je w sposób w pełni zautomatyzowany,
• lokaty progresywne – w tym konkretny przypadku im dłużej trwa dana lokata, tym wyższe jest jej oprocentowanie,
• e – lokaty – to po prostu rodzaj internetowych lokat,
• lokaty mobilne – można je założyć z dowolnego miejsca; oczywiście trzeba to zrobić za pomocą aplikacji mobilnej danego banku,
• lokaty terminowe – mogą posiadać zmienne albo stałe oprocentowanie.

Każda z tych lokat ma swoje mocne i słabe strony. Zastanawiając się nad wyborem tej najbardziej dla siebie odpowiedniej, trzeba wziąć pod uwagę to, czy będzie ją można założyć, jeśli się nie posiada rachunku osobistego w danej placówce bankowej. Jeśli nie, to warto szukać dalej. W końcu klient powinien sam decydować o tym, gdzie i kiedy, założy sobie taki rachunek. Poza tym jego prowadzenie też przecież wiąże się z pewnymi kosztami.

Z pewnością warto pochylić się nad tymi z ofert, które oferują częstszą kapitalizację odsetek. Czym jest kapitalizacja? To po prostu dopisanie odsetek do kwoty wpłaconego przez danego klienta kapitału. Im częściej jest ona robiona, tym więcej można na takiej lokacie zarobić. Nawet wówczas, gdy jej oprocentowanie, na tle konkurencji, nie będzie najwyższe.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 0 / 5. Głosy 0

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x