4 czerwca 2020

Jak zamknąć konto w PKO?

Jak zamknąć konto w PKO?
PKO Bank Polski to jeden z najstarszych i największych banków w Polsce. Zdecydowałeś się na przeniesienie rachunku do konkurencji? Radzimy, jak zamknąć konto w PKO BP.Bank PKO BP jako bank uniwersalny obsługuje klientów indywidualnych, firmy oraz instytucje. Ogromna konkurencja na rynku usług bankowych sprawia jednak, że wielu klientów regularnie poszukuje nowych, bardziej atrakcyjnych ofert prowadzenia rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, a także ofert produktów kredytowych czy inwestycyjnych. I choć niektórzy decydują się na pozostawienie kilku aktywnych kont w różnych bankach, nie zawsze się to opłaca, choćby z uwagi na opłaty pobierane za ich prowadzenie. Z dalszej części artykułu dowiesz się, jak skutecznie zlikwidować rachunek prowadzony w banku PKO BP.

Jak zlikwidować konto w PKO BP?

Likwidacja konta bankowego w PKO Banku Polskim jest możliwa jedynie w sposób tradycyjny, czyli podczas osobistej wizyty w oddziale banku lub przesyłając wypowiedzenie umowy pocztą tradycyjną na adres placówki banku, w którym założone zostało konto. Aktualnie nie ma możliwości zamknięcia konta prowadzonego w PKO zdalnie – ani za pośrednictwem serwisu transakcyjnego ani dzwoniąc pod numer infolinii.

Jak zamknąć konto w oddziale PKO BP?

Osobista wizyta w placówce banku może być czasochłonna – wiąże się bowiem z koniecznością dojazdu do oddziału, a potem długiego oczekiwania w kolejce do okienka, jednak załatwiając sprawę w ten sposób masz pewność, że wypowiedzenie zostało złożone skutecznie. Na wypadek, gdyby po upływie okresu wypowiedzenia konto nadal pozostało aktywne i naliczane były opłaty za jego prowadzenie, warto poprosić pracownika banku o kserokopię złożonego wypowiedzenia lub potwierdzenie jego przyjęcia, które pomoże Ci przy składaniu ewentualnej reklamacji.

Jak zlikwidować konto w PKO BP listownie?

Decydując się na wysłanie wypowiedzenia umowy rachunku pocztą, najlepiej zrobić to listem poleconym, zachowując potwierdzenie jego nadania. Wzór wypowiedzenia umowy rachunku jest dostępny na stronie internetowej banku. Wystarczy je wydrukować, wypełnić, podpisać i wysłać.

W formularzu wypowiedzenia należy podać dane takie jak:

  • Numer i adres oddziału PKO BP, w którym konto zostało otwarte,
  • Imię, nazwisko i PESEL posiadacza rachunku,
  • Datę wypowiedzenia umowy rachunku,
  • Nazwę i numer rachunku, który chcesz zamknąć,
  • Okres wypowiedzenia umowy – w banku PKO BP wynosi on 30 dni.

Należy również wskazać, jakie operacje mogą być wykonywane na rachunku w okresie trwania wypowiedzenia – chodzi tu głównie o realizację zleceń stałych oraz lokaty, w związku z wypowiedzeniem umowy rachunku możesz lokaty zerwać lub pozostawić na dotychczasowych warunkach. W ostatnim punkcie musisz jeszcze wskazać, co bank ma zrobić ze środkami, które będą znajdowały się na koncie w dniu rozwiązania umowy – wypłacić Ci je w gotówce, czy przelać na inne konto. Jeżeli wybierzesz opcję przelewu, w formularzu wypowiedzenia wpisz numer rachunku, na który środki mają zostać przekazane.

Pamiętaj, że Twój podpis wypowiedzeniu umowy musi być zgodny ze wzorem Twojego podpisu posiadanym przez bank. W przeciwnym razie, wypowiedzenie nie zostanie przyjęte i konto w dalszym ciągu będzie aktywne.

Podpisane wypowiedzenie umowy możesz wysłać do centrali banku PKO BP w Warszawie, przy ul. Puławskiej 15, skąd przekazane zostanie do oddziału, w którym założono konto, albo – i to jest opcja rekomendowana – bezpośrednio na adres tego oddziału.

Minusem składania wypowiedzenia pocztą tradycyjną jest to, że w tym celu również musisz udać się do placówki, tyle że Poczty Polskiej, a nie oddziału banku, i również odstać swoje w kolejce, nie masz natomiast możliwości otrzymania „od ręki” potwierdzenia, że bank Twoje wypowiedzenie przyjął i że jest ono poprawne.

Jak zamknąć konto w PKO BP przez Internet?

Aktualnie PKO Bank Polski nie umożliwia klientom składania dyspozycji zamknięcia konta w sposób zdalny. Nie można tego zrobić ani przez Internet, ani u konsultanta biura obsługi klienta. Jeżeli dopiero rozważasz otwarcie konta w PKO, weź pod uwagę tą niedogodność.

O czym jeszcze warto pamiętać likwidując konto?

Jeżeli na Twoim rachunku w PKO jest możliwość skorzystania z debetu (tzw. limitu na koncie), to na dzień zamknięcia konta, cały debet musi być spłacony, saldo rachunku nie może być bowiem ujemne. Nawet jeśli nie korzystasz  debetu, to wypłacając samodzielnie środki przed zamknięciem konta pamiętaj, że w dniu zakończenia umowy może zostać naliczona ostatnia opłata za prowadzenie rachunku lub jakieś prowizje, co również może spowodować, że saldo końcowe będzie ujemne. Ponieważ bank nie zamknie konta z ujemnym saldem, na wszelki wypadek warto zostawić lekką nadwyżkę środków.

Uwaga: Wypowiadając umowę prowadzenia rachunku osobistego, musisz osobno wypowiedzieć umowę o prowadzenie karty do konta. W oddziale banku możesz złożyć oba wypowiedzenia jednocześnie. Jeśli wypowiadasz umowę rachunku pocztą i zapomnisz załączyć wypowiedzenia dla karty, kartę możesz zlikwidować telefonicznie, dzwoniąc na infolinię banku.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia ocena 3 / 5. Głosy 4

Oceń artykuł jako pierwszy.


Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x