Spis treści
Rodzaje przelewów międzybankowych
Każdy użytkownik rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w dowolnym banku działającym w Polsce ma możliwość dokonywania przelewów międzybankowych różnego rodzaju, kryjących się pod różnymi tajemniczymi nazwami, takimi jak Elixir, Express Elixir czy Euro Elixir. Pierwszy typ przelewu jest przelewem standardowym, zazwyczaj darmowym, w formularzu przelewu często określanym jako „przelew zwykły”, drugi oznacza przelew ekspresowy w złotówkach, realizowany natychmiastowo za dodatkową opłatą, trzeci dotyczy transakcji w walucie Euro. Z dalszej części artykułu dowiesz się, co to jest przelew zwykły Elixir i jak działa.
Co to jest przelew Elixir?
Pod pojęciem przelewów Elixir kryją się transakcje międzybankowe realizowane w elektronicznym systemie rozliczeń międzybankowych o tej samej nazwie. System Elixir został opracowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. (KIR) i od 1994 roku jest przez nią obsługiwany, obejmując wszystkie banki działające w Polsce. Umożliwia on obsługę operacji dokonywanych między osobami indywidualnymi, firmami, a także samymi bankami, takich jak: przelewy, wpłaty gotówkowe, płatności podatkowe, polecenia przelewu, polecenia zapłaty, realizacja czeków i zwroty środków na konto. W systemie Elixir mogą być realizowane transakcje dokonywane wyłącznie w walucie polskiej (PLN), nieprzekraczające kwoty 1 miliona złotych oraz odbywające się między bankami uczestniczącymi w systemie Elixir (zarówno bank nadawcy jak i odbiorcy). W systemie Elixir funkcjonuje cały polski system bankowy.
Oprócz standardowych rozliczeń Elixir, Krajowa Izba Rozliczeniowa obsługuje również dedykowany przelewom w walucie EUR system Euro Elixir oraz przeznaczony do przelewów natychmiastowych w PLN system Express Elixir.
Sesje rozliczeniowe systemu Elixir
Cechą charakterystyczną systemu Elixir są trzy sesje rozliczeniowe, odbywające się regularnie we wszystkie dni robocze, w ściśle określonych godzinach, dzięki czemu użytkownicy banków mogą przewidywać, kiedy dojdzie wysłany przez nich lub do nich przelew międzybankowy.
W trakcie każdej sesji rozliczeniowej przetwarzane są zlecenia płatnicze pomiędzy bankami, uznania i obciążenia, następnie dokonywane jest ich rozliczenie, a na koniec rozrachunek w Narodowym Banku Polskim. Wszystko to w celu ustalenia wzajemnych zobowiązań instytucji bankowych.
Przykładowo, jeżeli rozrachunek wykaże, że z banku A do banku B wysłano np. 1 mld złotych, a z banku B do banku A w tej samej sesji 1,1 mld złotych, to banki te nie przelewają sobie wzajemnie tych kwot, a jedynie różnicę między nimi, tj. w podanym przykładzie bank B przeleje 100 mln złotych do banku A.
Kiedy dojdzie przelew Elixir?
Harmonogram sesji rozliczeniowych systemu Elixir jest stały. Sesje odbywają się wyłącznie w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach:
- Sesja I – 9:30 – 11:00,
- Sesja II – 13:30 – 15:00,
- Sesja III – 16:00 – 17:30.
W tych przedziałach odbywa się przetwarzanie, rozliczenie i rozrachunek operacji międzybankowych. Wyjątek stanowi 24 grudnia oraz ostatni dzień roboczy w roku (nie zawsze musi to być 31 grudnia!), kiedy odbywają się tylko dwie pierwsze sesje rozliczeniowe. Warto o tym pamiętać, planując ważny przelew. Niezależnie jednak od harmonogramu, informacje mogą być kierowane do systemu Elixir o dowolnej porze dnia, przez 7 dni w tygodniu. Po prostu ich rozliczenie następuje w jednej z sesji.
Mimo iż godziny sesji rozliczeniowych są z góry ustalone, każdy bank może indywidualnie określić godziny sesji wychodzących i przychodzących dla swoich przelewów Elixir. Sesja wychodząca w danym banku określa, o której godzinie najpóźniej należy w nim złożyć dyspozycję przelewu, żeby został on rozliczony w najbliższej sesji Elixir. Sesja przychodząca natomiast mówi o tym, po której godzinie środki pojawią się na koncie odbiorcy w tym banku.
Przykład 1:
Godziny sesji wychodzących:
- Bank Millennium: 8:10, 12:10 i 14:30
- ING Bank Śląski: 8:10, 11:30 i 14:30
- mBank: 5:55, 9:55 i 13:25
Przelew Elixir zlecony o 7:30 w zależności od banku nadawcy zostanie rozliczony:
- w I sesji Elixir (Bank Millennium i ING Bank Śląski),
- w II sesji Elixir (mBank).
Przelew Elixir zlecony o 11:40 w zależności od banku nadawcy zostanie rozliczony:
- w II sesji Elixir (Bank Millennium),
- w III sesji Elixir (ING Bank Śląski, mBank).
Przelew Elixir zlecony o 14:00 w zależności od banku nadawcy zostanie rozliczony:
- w III sesji Elixir tego samego dnia (Bank Millennium, ING Bank Śląski)
- w I sesji Elixir w dniu następnym (mBank).
Przykład 2:
Godziny sesji przychodzących:
- Bank Millennium: 12:00, 15:30 i 17:15,
- ING Bank Śląski: 11:00, 15:00 i 17:30,
- mBank: 11:15, 15:00 i 18:15.
Przelew zwykły przychodzący rozliczony w I sesji Elixir w zależności od banku odbiorcy, pojawi się na jego koncie po godzinie:
- 12:00 (Bank Millennium),
- 11:00 (ING Bank Śląski),
- 11:15 (mBank).
Przelew rozliczony w II sesji Elixir – po godzinie:
- 15:30 (Bank Millennium),
- 15:00 (ING Bank Śląski, mBank).
Przelew rozliczony w III sesji Elixir – po:
- 17:15 (Bank Millennium),
- 17:30 (ING Bank Śląski),
- 18:15 (mBank).