Nie tylko banki, ale i firmy pozabankowe wymagają od klientów wnioskujących o pożyczkę posiadania stałego źródła dochodu. Wyjaśniamy, co firmy pożyczkowe rozumieją poprzez stały dochód i jak przy pożyczkach bez zaświadczeń sprawdzają, czy klient nie kłamie w sprawie zatrudnienia.
Spis treści
Pożyczka na dowód to nie pożyczka bez dochodu
Nawet jeśli firma pożyczkowa deklaruje, że udziela pożyczek na dowód, to nie oznacza, że posiadanie dowodu tożsamości jest jedynym warunkiem do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej. Hasło „na dowód” w określeniu pożyczki sugeruje, że formalności związane z procesem wnioskowania są ograniczone do minimum.
We wszystkich większych firmach pożyczkowych podstawą do uzyskania pożyczki jest stałe źródło dochodu. Pożyczki nie uzyskają więc nie tylko osoby bezrobotne, ale również pracujący na czarno, bez żadnej umowy.
Co to jest stałe źródło dochodu?
Stałym dochodem w oczach pożyczkodawców jest zwykle każda udokumentowana forma przychodu, która trwa od określonej liczby miesięcy. Stałym źródłem dochodu może być więc:
- umowę o pracę,
- umowa-zlecenie,
- umowa o dzieło,
- własna działalność gospodarcza,
- emerytura,
- renta,
- świadczenie Rodzina 500+ (akceptowane tylko przez wybranych pożyczkodawców).
Ile czasu powinno trwać zatrudnienie, by pożyczkodawca uznał przychód z niego płynący za stały? W przypadku umowy o pracę zwykle wystarczą ostatnie 3 miesiące, w przypadku umów cywilnoprawnych (o dzieło i zlecenie) czas ten wiele firm pożyczkowych wydłuża do odpowiednio: 12 i 6 miesięcy, podobny staż muszą wykazać osoby posiadające własną firmę. Emerytura będzie z kolei postrzegana jako stały dochód już od pierwszego poboru świadczenia.
Pożyczkodawcy rzadko domagają się wglądu do umów, co świadczy o tym, że przykładają mniejszą wagę do końcowego okresu zatrudnienia (nie jest dla nich istotne, do kiedy dana umowa będzie obowiązywać) bądź pobierają tę informację z oświadczenia samego klienta.
Jak pożyczkodawcy sprawdzają, czy klient ma stały dochód?
Firmy pożyczkowe mogą uwierzyć wnioskodawcy „na słowo”, przyjmując za pewnik dane o źródłach zarobkowania, przekazane przez niego w oświadczeniu. Mogą też zadzwonić do pracodawcy klienta i zapytać o informacje o zatrudnieniu wymienione przez wnioskodawcę we wniosku pożyczkowym. Innym sposobem weryfikacji danych jest zażądanie od potencjalnego klienta przedłużenia umowy do wglądu, choć częściej praktykowane jest okazanie kilku ostatnich wyciągów z konta (zwykle 3), na których będą widoczne wpływy dochodu. Nowocześniejszą metodą weryfikacji zdolności kredytowej (bo to na potrzeby jej sprawdzana prawdziwość dochodów wnioskodawcy) są usługi weryfikacji natychmiastowej poprzez zalogowanie się klienta do bankowości elektronicznej swojego banku za pośrednictwem specjalnych aplikacji (np. Konsomatik, Instantor).